Kościół parafialny
Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Nowym Sączu - Zawadzie został zbudowany w latach 1957 - 61. Pierwsze inicjatywy mieszkańców sięgają lat przedwojennych. W latach 50-tych XX wieku powstał Komitet Społeczny, który podejmował liczne starania o utworzenie parafii i budowę kościoła. Organizatorem, budowniczym i pierwszym proboszczem kościoła był ksiądz Mieczysław Raczkowski (1914-1974).
Kościół zaprojektował architekt Tadeusz Brzoza, prof. Politechniki Wrocławskiej, wnętrza zaaranżowali prof. Witold Popławski i prof. Bronisław Chromy. Przy budowie czynni architekci Zenon Remi, Rajmund Breneisen i Andrzej Zakrzewski.
"Nowoczesny, z kamienia i żelbetu, kryty blachą. Trzynawowy, bazylikowy z prezbiterium węższym zamkniętym trójbocznie, otoczonym oblegającą go przybudówką zakrystyjną z nawami bocznymi. Od frontu czworoboczna wieża. We wnętrzu stropy żelbetowe odcinkowe i kasetonowe. Chór muzyczny pomieszczony na piętrze wieży. Na korpusie dach siodłowy o jednej kalenicy, na nim wieżyczka na sygnaturkę o rzucie kolistym, zwieńczona iglicą. Wieża w górnej kondygnacji ażurowa, zwieńczona wysoką iglicą flankowaną w narożach czterema małymi iglicami" (1). Dwa dzwony.
"W ołtarzu głównym nietypowa Pieta. Matka Boska stojąca pod krzyżem, który tworzą ramiona Chrystusa. W wyrazie twarzy Matki widać ogromny ludzki ból. Pieta, której twórcą jest Bronisław Chromy, to odlew z tombaku i brązu o łącznej wysokości 6,7 m i wadze 2,5 t. Umocowana jest na trzech lekkich sztycach. Miniatura tej rzeźby znajduje się w Muzeum Londyńskim.
Po obydwu stronach nawy głównej poczet świętych polskich w hołdzie dla Piety tworzą: święci i błogosławieni Maksymilian Kolbe, Wojciech-bp, Szymon z Lipnicy, Jadwiga Wawelska, Brat Albert, Stanisław B-p, Andrzej Bobola, Andrzej Świerad, Kinga i Kazimierz. Figury wysokości 2,8 m projektował Bronisław Chromy a wykonali rzeźbiarz Borzęcki z Zakopanego i Marian Kiełbasa z Jamnicy. Polichromię rzeźb wykonał Bronisław Chromy. Każda rzeźba wykonana jest z kloca drewnianego spreparowanego z ok. 40 kawałków drewna.
Na chrzcielnicy ustawionej w prezbiterium przedstawione są sceny z I pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski - Gniezno, Warszawa, Kraków, Częstochowa i Wadowice. W narożach krzyża umieszczonego na przykrywie chrzcielnicy tkwią 4 półszlachetne kamienie. Pochodzą z pomnika londyńskiego, poświęconego pamięci ofiar Katynia. Projektantem chrzcielnicy jest Bronisław Chromy." (2)
Ołtarz w lewej nawie jest poświęcony Miłosierdziu Bożemu. Na ołtarzu tym znajduje się miniatura rzeźby Jana Pawła II sprzed katedry tarnowskiej wykonana przez Bronisława Chromego. Ołtarz w prawej bocznej nawie zawiea obraz Ojca Pio.
Po prawej stronie kościoła, przy wejściu znajduje się kaplica Matki Bożej Pocieszenia. W ołtarzu kaplicy wisi kopia XVI-wiecznego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia wykonana w 1962 r. przez artystę - malarza Czesława Lenczowskiego.
Posadzki wykonane z marmuru bolechowickiego. W kruchcie krzyż rzeźbiony przez miejscowego twórcę Mariana Kiełbasę.
(1) Rocznik Diecezji Tarnowskiej na rok 1972, nakładem Kurii Diecezjalnej, str. 357-358
(2) Jadwiga Wawro "Nowy Sącz, Przewodnik po zabytkach", Koło Przewodników Oddziału PTTK "BESKID" w Nowym Sączu, Nowy Sącz 1994 r., pobrano ze strony http://www.nowysacz.pl/kosciol-pod-wezwaniem-matki-boskiej-bolesnej-w-nowym-saczu-z, data pobrania 2013-08-22