Niebieska linia

woj, małopolskie, pow. Nowy Sącz, gm. Nowy Sącz

Dekanat:  Nowy Sącz - Wschód
Proboszcz: ks. dr Antoni Koterla

Parafia została erygowana 22.01.1951r. przez biskupa Stepa. Wydzielono ją z parafii Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu i Żeleźnikowej (Poręba Mała).
Tytuł kościoła: MB Bolesna, Patron św. Antoni Padewski
Odpust 15 IX, 13 VI
Kronika od 1950, księgi metr. od 1876.

Liczy ok. 5100 wiernych (stan na 12.10.2012r.)

W 2011r. na mocy dekretu biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca dzielnica Poręba Mała została włączona do nowej parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu - Porębie Małej.

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Nowym Sączu - Zawadzie został zbudowany w latach 1957 - 61 z inicjatywy mieszkańców. Organizatorem, budowniczym i pierwszym proboszczem kościoła byl ksiądz Mieczysław Raczkowski (1914-1974).

Zdaniem proboszcza (fragment artykułu z Gościa Niedzielnego, z dnia 5 kwietnia 2009 str.VIII):

"Parafia jest rozmodlona (..). Ludzie troszczą się o kościół i kaplice. Dzięki ich ofiarności, wspólnym wysiłkiem, udało się przeprowadzić wiele inwestycji. Chciałbym, by nasz Kościół lokalny był zawsze domem otwartym dla wszystkich, w którym każdy czuje się jak u siebie: dziecko i starzec, chory i zdrowy, błądzący i zdobywający świętość, radosny i smutny, żywy, a nawet umarły. Mam też nadzieję, iż nowi osiedlający się u nas parafianie, będą coraz bardziej integrować się ze wspólnotą."

Pisali o nas

Źrodło:

Schematyzm Diecezji Tarnowskiej 2011/12, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos

Rocznik Diecezji Tarnowskiej na rok 1972, nakładem Kurii Diecezjalnej, str. 357-358

Rocznik Diecezji Tarnowskiej na rok 1963, nakładem Kurii Diecezjalnej, str. 100