Niebieska linia

woj, małopolskie, pow. Nowy Sącz, gm. Nowy Sącz

Dekanat:  Nowy Sącz - Wschód
Proboszcz: ks. dr Antoni Koterla

Parafia została erygowana 22.01.1951r. przez biskupa Stepa. Wydzielono ją z parafii Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu i Żeleźnikowej (Poręba Mała).
Tytuł kościoła: MB Bolesna, Patron św. Antoni Padewski
Odpust 15 IX, 13 VI
Kronika od 1950, księgi metr. od 1876.

Liczy ok. 5100 wiernych (stan na 12.10.2012r.)

W momencie powstania do parafii należała część miasta Nowy Sącz z ulicami: Baczyńskiego, Bielowicka, Brzeziny, Bora-Komorowskiego, Bystrzycka, Dąbrowskiej, Domeyki, Gorczańska, Górki Zawadzkie, Grunwaldzka, Jastrzębia, Jaworzyńska, Juranda, Kamienna, Kręta, Ks. Raczkowskiego, Łącznik, Makuszyńskiego, Mała Góra, Mireckiego, Mizgałów, Nałkowskiej, Nawojowska (część), Orzeszkowej, Osiedlowa, Pienińska, Prusza, Podbielowska (część), Pruszyńskiego, Ritter, Siedleckiego, Sportowa, Starodworska, Szurmiaka, Wczasowa, Wyczółkowskiego, Wypoczynkowa, Zagranicznik, Zubrzyckiego oraz Jamnica (część), Poręba Mała (część) i Zawada.

W 2011r. na mocy dekretu biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca dzielnica Poręba Mała została włączona do nowej parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu - Porębie Małej.

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Nowym Sączu - Zawadzie został zbudowany w latach 1957 - 61 z inicjatywy mieszkańców. Organizatorem, budowniczym i pierwszym proboszczem kościoła byl ksiądz Mieczysław Raczkowski (1914-1974).

Zdaniem proboszcza (fragment artykułu z Gościa Niedzielnego, z dnia 5 kwietnia 2009 str.VIII):

"Parafia jest rozmodlona (..). Ludzie troszczą się o kościół i kaplice. Dzięki ich ofiarności, wspólnym wysiłkiem, udało się przeprowadzić wiele inwestycji. Chciałbym, by nasz Kościół lokalny był zawsze domem otwartym dla wszystkich, w którym każdy czuje się jak u siebie: dziecko i starzec, chory i zdrowy, błądzący i zdobywający świętość, radosny i smutny, żywy, a nawet umarły. Mam też nadzieję, iż nowi osiedlający się u nas parafianie, będą coraz bardziej integrować się ze wspólnotą."

Pisali o nas

Źrodło:

Schematyzm Diecezji Tarnowskiej 2011/12, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos

Rocznik Diecezji Tarnowskiej na rok 1972, nakładem Kurii Diecezjalnej, str. 357-358

Rocznik Diecezji Tarnowskiej na rok 1963, nakładem Kurii Diecezjalnej, str. 100