2021-01-24 niedziela

Odpusty związane z Rokiem św. Józefa

SainJoseph8 grudnia Papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa. Wydał z tej okazji List apostolski Patris Corde (Ojcowskim Sercem). Stolica  Apostolska opublikowała jednocześnie specjalny dekret informujący o warunkach uzyskiwania odpustu zupełnego w tym Roku.

1. Stolica Apostolska udziela Odpustu wiernym, którzy odmówią jakąkolwiek modlitwę prawnie zatwierdzoną lub spełnią inny akt pobożności ku czci św. Józefaszczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych, a więc 19.03 i 1.05, a także w Święto św. Rodziny19. dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi w tradycji katolickiej.

2. Św. Józef jest patronem osób w niebezpieczeństwie, cierpiących, zmuszonych do ucieczki, tych, którzy są odepchnięci oraz opuszczeni. Udziela się Odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią Litanię do św. Józefa  albo jakąkolwiek inną modlitwę do św. Józefa w intencji Kościoła prześladowanego oraz o umocnienie wszystkich chrześcijan poddanych różnym formom prześladowania.

3. Najważniejszym wymiarem powołania Józefa było pełnienie funkcji stróża Świętej Rodziny z Nazaretu. Aby wszystkie rodziny chrześcijańskie czuły się wezwane do tworzenia tej samej atmosfery jedności, miłości i modlitwy, w której żyła Święta Rodzina dar Odpustu zostaje udzielony rodzinom oraz narzeczonym, którzy odmówią wspólnie modlitwę różańcową.

4. Odpust zupełny będą też mogli otrzymać ci, którzy zawierzą codziennie św. Józefowi swoją pracę oraz wierny wzywający Cieśli z Nazaretu w intencji aby każdy poszukujący pracy znalazł zajęcie oraz, aby praca wszystkich stawała się godniejsza.

5. Św. Józef był człowiekiem modlitwy, który zaprasza dzisiaj wszystkich do pogłębienia dziecięcej relacji z Ojcem, pozwalającej rozeznać Jego wolę w życiu. Odpust zupełny zostaje udzielony tym, którzy przez przynajmniej 30 minut podejmą medytację nad modlitwą Ojcze Nasz lub wezmą udział w rekolekcjach lub jednodniowym dniu skupienia obejmującym medytację nad osobą Oblubieńca Maryi.

Dar Odpustu zupełnego można otrzymać pod zwykłymi warunkami. Należą do nich: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Wierni powinni odrzucić wszelkie upodobanie do grzechu oraz wypełnić warunek podany powyżej, związany z nabożeństwem do św. Józefa.

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej informuje ponadto że Każdego 19. dnia miesiąca o 19.00 celebrowana będzie Msza św. z homilią w kościele św. Józefa w Tarnowie. Po Mszy św. zostanie wygłoszona konferencja w oparciu o dokument Patris Corde oraz przedstawione świadectwo „św. Józef w moim życiu” odnoszące się do tematu danego miesiąca. Ze względu na obostrzenia epidemiczne zapraszamy do uczestnictwa w transmisji poprzez Internet, klikając w link: